Polonya’da yaşam giderleri

Polonya her ne kadar Avrupa Birliği üyesi olsa da kullandığı para birimi hala Zloty. Yani Euro kullanımından uzak bir hayat sürüyorlar. Polonya para birimi Zloty’nin, Türk Lirası karşısında biraz daha düşük durumda olduğunu hemen belirtelim. Tabi bu miktar önceki yıllara göre çok da göze batan bir oran değil. Örneğin çok uzun değil, geçen seneye kadar 1 Türk Lirası, 1,8 Zloty iken, şu anda neredeyse kafa kafaya giden bir ekonomi bizleri zor durumlara sokabiliyor.

Polonya’da eğitim için yapılan seferberlik ilanı gibi “ucuz eğitim”, “yurt dışında daha ucuza okuyun” gibi saçmalıklara inanmayınız. Eskiden olsa tamam bir yere kadar doğruluk payı olabilirdi ama şu anda Polonya’da yaşam Türkiye’den çok da farklı değil.

Polonya’da yurt ücretleri

Polonya’da öğrenci olarak yaşamayı kafaya koyduysanız, başlangıç noktanız her öğrenci gibi yurtlardan birisi olacaktır. Çok acayip yurtlar falan bekleyip kendinizi kandırmanızı istemiyorum. Zira buradaki yurtlar Türkiye ile karşılaştırıldığında “Hostel” filmini anımsatan tarzda seyrediyor. Bu filmi izlemeden Polonya’ya da gelmemenizi öneriyorum.

Polonya’da öğrenci yurt ücretleri genel olarak bulunduğu konum, oda tipi ve özel ya da okul yurdu olup olmadığına göre değişim göstermektedir. Örneğin 3 kişilik bir odada okulun kendi yurdunda konakladığınızda 250 Zl. gibi bir rakam ile aylık hayatınızı sürdürebilirsiniz. Bu fiyat özel yurtlarda 350 – 400 zl. civarındadır.

Tek kişilik odalarda konaklamak ise biraz daha masraflı olacaktır. Özel yurtlar 800 – 1250 zl arası değişiklik gösterirken, okul yurtlarında bu fiyatlar 500 – 650 zl arası gidip gelmektedir.

Polonya’da ev kiraları

Polonya’da ev kiraları satış fiyatı gibi maşallah. Yok öyle yurtlara pahalı falan demek. Özellikle şehir içerisinde bir ev istiyorsanız, 1 oda 1 salon olarak düşündüğünüz en kötü eve 1000 zl artı 200 zl yönetim parası ve 300 – 400 zl civarı da yakıt, su, elektrik masrafınızı da eklemeyi unutmayınız. Evler genel olarak eski ve döküntü gibi dursa da içeri girdiğinizde güzel dizayn edilmiş, iç ferahlatıcı bir yapıya sahip oluyorlar.

Yine de size tavsiyem tek başınıza bir eve çıkmaya kalmamanız yönündedir. Sonuçta öğrenci evi denen olguyu da yaşamanızı istiyorum.

Polonya’daki yaşam masraflarına ilerleyen konularda tekrar değineceğim. Şimdilik görüşmek üzere.

Polonya’dan sevgilerle.