Polonya’ya geldikten sonra, burada kalıp, yaşamak isteyenlerin sayısı oldukça fazla. Zira gerek yaşam olanakları, gerek yükselen ekonomik yapısı ve iş olanakları ile Avrupa’nın en cazip ülkelerinden birisi Polonya!

Elbette burada kalabilmek için Polonya oturum kartına sahip olmanız gerekmektedir. Peki Polonya’da oturum kartı işlemleri zor mudur? Ne kadar sürer? Nasıl bir yol izlenmelidir?

İşte bugünkü yazımda sizlere yol göstermek amacıyla bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağım.

Polonya oturum kartı almak zor mudur?

Aslına bakarsanız, bütün şartlarını yerine getiren kişiler için, bekleme süreleri aradan çıkarıldığında oturum kartı almak çok da zor değildir. Fakat bu oturum kartına sürekli sahip olmak özellikle öğrenciler açısından ciddi bir çalışmaya tabi tutulmak anlamına geliyor.

Polonya’da genel olarak iltica başvurularını hariç tutarak 3 şekilde oturum alabilirsiniz.

  • Polonya’da eğitim alan bir öğrenci iseniz,
  • Polonya’da çalışan bir işçi ya da işveren iseniz,
  • Polonya vatandaşıyla evlilik yaptıysanız,

Polonya oturum kartına başvurma hakkına sahipsiniz.

İlk iki sıradaki öğrenci ve işçi – işveren için başvuru sürecinde hemen hemen benzer yollar izlenirken, evlilik üzerinden oturum kartı işlemlerinde süreç biraz daha karmaşık ve can sıkıcı bir hal alabiliyor.

Polonya’da oturum kartı nasıl alınır?

Öğrenci olarak, D tipi vizesi (uzun dönemli vize) ile Polonya’ya geldiniz. Vizenizin bitmesine 1 (bir) gün kala öğrenciler için oturum kartı başvurusunu yapabilirsiniz. Bu süre önceden 45 gün olmasına rağmen, çıkan kanun ile düzenlenerek, son 1 gün kala başvuru hakkı getirilmiştir.

1 gün kala başvuru yapmak, vizenizin süresini kullanmanız için iyi bir seçenektir. Bu durumlarda genelde akıllara, “evraklarım eksik olursa nasıl yetiştireceğim” sorusu gelebiliyor. Fakat oturum kartı başvurusunu yaptığınızda, ortalama inceleme süresi 2 haftadır. Bu süre içerisinde herhangi bir eksik belge görüldüğünde, yabancılar ofisi sizinle iletişime geçerek, 14 günlük bir süre içerisinde eksik evraklarınızı tamamlamanızı, hangi evrakların eksik olduğunu belirten bir mektup gönderir. Burada belirtilen belgeleri de 14 gün içerisinde tamamlayabilirsiniz.

Genel başvuru aşamasını bulunduğunuz ilin (ikamet kaydınız olan il) yabancılar ofisinde başlatmanız gerekmektedir. Burada başvuru formunu doldurup, gerekli belgeleri de başvuru formuna iliştirdikten sonra teslim ederek, ilk oturum kartı başvurunuzu yapmış olacaksınız.

Önceden de belirttiğim üzere, zaten oturum kartı başvurusu yaparken, eksik evrak olduğunda size bilgi verileceğinden, bu konuda bir çekincenizin olmasına gerek yoktur. Eksik evrak nedeniyle başvurunuz iptal ya da reddedilmez.

Öğrenci iseniz, öğrenci olduğunuza dair belge, çalışan iseniz, çalıştığınıza dair iş sözleşmesi, işveren iseniz, şirketin bilgilerini içerir belgeleri kesin olarak başvuru aşamasında yanınızda bulundurmanızda fayda vardır.

Elbette pasaportlarınızın gerektiğini biliyorsunuzdur. 😉

Genel olarak Polonya’da oturum kartına ilk başvuru aşaması bu şekilde gerçekleştirilmektedir.

Oturum kartı için karar (decyzja) ne zaman çıkar? Ne kadar sürer?

Polonya oturum kartı (karta pobytu) başvurunuzdan sonra geçen süre içerisinde farklı incelemelerden geçirilir. Bu inceleme sonucunda bir karar ve duymaya alışacağınız o güzel lehçe söz ile decyzja çıkar.  Bu karar sizin oturum kartı başvuru sonucunuzu içerir. Kabul ya da red olabilir.

Karar (decyzja) süresi başvuru yapılmış olan eyaletin genel başvuru durumuna, verdiğiniz belgelerin eksikliği ya da tamlığına göre değişim göstermektedir. Eskiden ortalama 1 – 2 ay içerisinde verilen oturum kartı kararları, şu sıralar özellikle büyük şehirlerde, 6 – 8 ay arasında çıkmakta ve hatta 12 aya kadar ulaşabilmektedir.

Özellikle Ukrayna vatandaşlarının vizesiz çalışma olanağı kazanmasından sonra, yabancılar ofisindeki yoğunluk arttığından, bu süre oldukça uzamıştır.

Oturum kartı kararımı (decyzja) aldım. Kartım ne zaman elime ulaşır?

Oturum kartınız için karar (decyzja) çıktıktan sonra zaten artık karta ihtiyacınız bulunmamaktadır. Elinizde bulunan decyzja gayet oturum kartınızın olduğu niteliğindedir. Artık rahatça dilediğiniz gibi yapmak istediklerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Fakat illa ben kartımı alayım cüzdanımda, çantamda yanımda bir yerlerde dursun diyorsanız, decyzja geldikten sonra, 2  – 4 hafta içerisinde oturum kartınız da hazırlanmış olarak, yabancılar ofisinde sizi bekliyor olacaktır.

Oturum kartınızı teslim alabilmeniz için, bağlı bulunduğunuz yabancılar ofisinden online olarak randevu alarak, bu tarih ve saatte hazır bulunmanız gerekmektedir. Sizden parmak izleriniz alınarak, kartınız teslim edilecektir.

Öğrenciler için oturum kartı ekstra bilgi

Buraya gelen öğrenciler, bazen Polonya’nın büyüsüne kapılabiliyorlar. Oturum kartını aldıktan sonra ise bazı şeylerin farkında olmadan okulu ikinci plana attıkları da olmaktadır. Fakat burada çok önemli bir husus bulunmaktadır.

Öğrenci için karta pobytu (oturum kartı)  alındığında, bağlı bulunduğunuz üniversitelerdeki ders durumlarınız kontro altında tutulmaktadır. Polonya genelinde üniversitelerde 2 ders limiti bulunmaktadır. Derslerinizin hepsi çok iyi olup, yalnızca 3 dersten kalmış olduğunuzda, oturum kartınız iptal edilip, deport (sınırdışı) edilmenize sebep olur.

Polonya eğitim amacıyla gelmiş kişilere oturum kartı sonrasında başarı esasına göre ciddi yaptırımlar yapabilmektedir. Bu sebep ile öğrencilikten oturum kartı almış arkadaşların, gece hayatına kendilerini kaptırmadan, derslerini ihmal etmeden hayatlarına devam etmelerini öneriyorum.

Polonya’da Schengen vizesi ile oturum kartı

Eskiden schengen vizesi ile Polonya’ya gelip, oturum kartı alabilmek mümkündü. Fakat değişen bir kanun ile şu anda Shengen vizesi ile Polonya’ya gelmiş kişilere oturum kartı verilmediğini lütfen aklınızda bulundurun.

Üstelik bu başvuruyu ısrarla yapan kişilerin de deport (sınırdışı) edildiğini söylemeliyim.

Umarım size Polonya’da oturum kartı almak ile ilgili yararlı bilgiler verebilmişimdir. Yine de başka bir sorunuz olur ise, benimle iletişime geçebilirsiniz.

Görüşmek üzere 🙂