Polonya’da öğrencilerin çalışma şartları ile ilgili birçok soru aldığımız için bu konuda da bilgi verme ihtiyacı duyuyoruz. Umarız sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Polonya’da öğrenciler için hazırlanmış bir çalışma sistemi bulunmaktadır. Bu sistem tamamen oturum kartı (karta pobytu) sahibi olmanızla birlikte sizin için de geçerli olacaktır. Aslında kısacası öğrenciliğiniz, karta pobytu (oturum kartı) ile başka bir havaya bürünüyor. Biz kendi aramızda yarı vatandaş gibi bir ifade kullanıyoruz.

Yani kısacası öncelikle yapmanız gereken, bir Polonya Oturum Kartı (karta pobytu) sahibi olmanızdır. Bu karta nasıl sahip olacağınız konusunu da ayrıca sizlere anlatacağız.

Polonya’da çalışmak için öğrenci olun ya da olmayın oturum kartına sahip olmanız gerektiğinden, sonrasında yapmanız gerekenler oldukça basittir. Zira Polonya oturum kartı size belirli bir süre ile çalışma izni verecektir. Tam zamanlı olmasa da part time işlerde kendinizi geliştirebilmeniz ve masraflarınızı karşılayabilmeniz bu karta sahip olduktan sonra öğrenciyken de mümkündür.

Bunun dışında diğer bir seçenek de isterseniz kendi şirketinizin sahibi olmanızdır. Şirket açmanız için de yine aynı şekilde Polonya oturum kartı sahibi olmanız gerekmektedir. Kartınız var ise, birkaç adımdan oluşan işlemler sonucunda, kendi şirketinize sahip olmanız son derece kolaydır. Herhangi bir harcama yapmadan, şirket açmış arkadaşlarımız da bulunmaktadır. Aylık sigorta parası, vergiler vs.. ödeyebilirim diyorsanız, askerlik açısından problem yaşayan arkadaşlarımız için de son derece olumlu bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca şirket sahibi olduktan sonra, oturum kartınız da değişeceğinden, daha etkili bir Polonya yaşamına başlamanız mümkündür. 🙂

Umarım faydalı bir bilgi verebilmişizdir.

Görüşmek üzere. 🙂