Polonya’da mühendislik çok havalı bir meslektir sevgili arkadaşlar. Şaka falan yapmıyorum bu sefer. Gerçekten bunun faydalarını gelip gördüğünüz zaman daha net anlayabileceksiniz. Tabi burada sizi ilgilendiren kısım, Polonya’da mühendislik eğitimi nasıldır? Nedir ne değildir? gibi soruların cevaplarıdır. Yine de ben size bir fikir oluşsun diye ilk olarak güzel yönlerinden bahsetmek istedim.

Gelelim asıl konumuza…

Polonya’da mühendislik eğitimi

Polonya’da aradığınız bütün mühendislik eğitimlerini bulabilmeniz mümkün. Bilgisayar mühendisliği, makine mühendisliği, mekatronik mühendisliği, inşaat mühendisliği… Yani kısacası “ne vereyim abime?” dercesine bir bölüm zenginliği Polonya üniversiteleri içerisinde geçerli durumdadır. Menüden istediğinizi seçebilirsiniz.

Peki bu mühendislik sanıldığı kadar kolay bir bölüm müdür? Bunu birebir yaşayan arkadaşlarımızdan aldığımız bilgiye dayanarak anlatacağız. Polonya’da büyük oranda fakülteler Lehçe eğitim verdiklerinden ve Lehçe eğitim fiyatları daha ucuz olabileceğinden dolayı genel olarak Türkler bu fakültelerde mühendislik eğitimlerine başlıyorlar.

Hal böyleyken, Lehçe dilinin alışma süreci bir hayli zorlu olabiliyor. Tabi bunu başarıp, bu dili çözebilen kişiler için durum daha farklı olabilmektedir. Sonrasında standart dersler işte. Türkiye’deki müfredata benzer bir sistem ile eğitim sürerken, öncelikle matematik ve fizik konularına hakim olmanız bekleniyor. Doğal olarak bu konuları geçemezseniz, sınıfı da geçemediğiniz gerçeği bazı üniversitelerde mevcuttur. Yani çalışacaksınız azizim. Başka yol yok.

Mühendislik eğitimi yaklaşık 3,5 yıl sürmektedir. Bu dönem içerisinde zorunlu stajınız ve bitirme teziniz de olacaktır. Dolayısıyla Türkiye’den mezun olan bir mühendisten, daha önce mezun olma ve master yapma şansına sahip olabilirsiniz.

Sorunuz olduğunda, lütfen bizimle iletişime geçin.

Görüşmek üzere.